04.03.2010

Na celom svete je veľa hráčov PC hier, ktorí obľubujú žáner futbalových manažérov. Pre mnohých je takýto typ hier čiastočným splnením sna o trénovaní a manažovaní svojho obľúbeného futbalového tímu. Veľmi úspešnými sú série hier Fifa manager od EA (predtým Total club manager) či Footbal manager od firmy SEGA.

footstar

WWW.FOOTSTAR.ORG
Avšak niektorým hráčom už nestačí merať si sily proti mužstvám vedeným počítačom, chcú si zasúťažiť proti reálnym, ľudským súperom – manažérom. Pre takýchto fajnšmekrov vznikli online managery, z ktorých sa vyprofilovali tie najúspešnejšie, ako napríklad Hattrick, ktorý je vôbec najobľúbenejšou online hrou na svete a vyznačuje sa najmä skvelou hráčskou komunitou. V týchto online manageroch vlastníte a vediete svoj vlastný klub, ktorý si pomenujete podľa vlastnej chuti, kupujete, trénujete a predávate hráčov či budujete infraštruktúru tímu a hlavne, súperíte proti reálnym protihráčom. Avšak, spomínaným fajnšmekrom môže aj tuto chýbať istý realistický (ľudský) rozmer a to z toho pohľadu, že za jednotlivé tímy hrajú virtuálni, čiže fiktívni hráči.

Avšak, FOOTSTAR je iný ! Footstar nie je primárne manažérskou hrou, Footstar je hra, kde si ty hráčom ! Áno, každý užívateľ sa stará o svojho hráča, snaží sa ho vytrénovať, aby dostal dobrý kontrakt v skvelom mužstve, či po prípade sa dostal do reprezentačného výberu. Čím usilovnejšie budeš trénovať, tým lepším hráčom budeš a tým väčšiu budeš mať šancu presadiť sa vo svojom klube.

Samozrejme, ovládanie hry je jednoduché, stačí ti naň ľubovoľný internetový prehliadač, hrať môžeš úplne zadarmo a celá hra je preložená do slovenčiny. Footstar vznikol koncom októbra r. 2006 v Portugalsku, neskôr bol rozšírený do 66 krajín a 32 jazykov.

Každý hráč ma svoje špecifické zručnosti (skilly), ktoré sa snaží rozvíjať tréningom. Rozvíja tie zručnosti, ktoré prináležia jeho hernému postu, ktorý si samozrejme, vybral on sám ešte predtým, ako začal hru hrať. Takisto si hráč môže vybrať svoje meno z niekoľkých ponúkaných alternatív. Tréningová fáza prebieha automaticky 3-krát denne, kedy sa rozvíjajú tie zručnosti, ktoré si vybral sám hráč (napríklad pre obrancu sú kľúčové zručnosti Bránenie, Pozičná hra či Rýchlosť a pre útočníka Zakončovanie, Rýchlosť či Driblovanie). Každú jednu zručnosť si môže hráč vytrénovať z úrovne 0 na úroveň 20. Čím lepší ma hráč plat, tým lepšieho osobného trénera si môže kúpiť a tým rýchlejšie aj trénuje. Začína sa od veku 17 r., jeden FS rok trvá jednu sezónu, t.j. 16 týždňov.

Hráč môže hrať za bot tím, t.j. tím vedený počítačom, alebo za tím vedený ľudským manažérom. Samozrejme, prioritou každého začínajúceho hráča je dostať sa čo najskôr do tímu vedeného ľudským manažérom (human team), kde bude rýchlejšie napredovať a dostane aj vyšší plat. Tí najlepší sa v danej krajine dostanú do reprezentačných výberov, ktoré majú tri vekové kategórie: U18, U21 a seniorské „A“-čko.

Human tímy sú vedené ľudským manažérom a to dodáva celej hre absolútne realistický ľudský rozmer (súperi realistickí, hráči realistickí, aj manažéri realistickí). Majiteľom human tímu sa môže stať ktorýkoľvek hráč, ktorý si zakúpi Zlatého fanúšika, ktorý mu okrem iných vymožeností poskytne možnosť vlastniť FS klub. Takisto, tréneri reprezentačných výberov sú ľudskí manažéri, to je však funkcia volená.

Footstar je na Slovensku ešte len v plienkach, keď sa mu venuje cca 600 ľudí (vo svete vyše 30 tisíc) a 12 human tímov, a tak máš skvelú šancu rozšíriť slovenskú FS komunitu aj ty !
Ak si chceš zahrať futbalovú hru, kde sú hráčmi reálni ľudia, hrajúci v kluboch vedených reálnymi ľuďmi proti takisto reálnym súperom, určujúc si vlastné podmienky a vytvárajúc si skvelú atmosféru vo vnútri klubu či v celoslovenskej komunite, tak je Footstar tou pravou hrou pre teba !

Zdroj: Jakub Nedoba (článok bol pôvodne publikovaný na portáli Fifa.sk)

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama