06.07.2010

Dnes asi najpoužívanejší typ prenosných diskov je DVD. Pred niekoľkými rokmi sa však objavili disky Blu-ray. Majú väčšiu kapacitu, väčšiu rýchlosť čítania a napaľovania, podpora full HD filmov a mnoho ďalšieho. Možno z toho vyplýva, že kupovať DVD mechaniky a DVD disky už nemá význam, ale nie je to úplne tak.

Modrý alebo červený laser?

Modrý alebo červený laser?

Modrý alebo červený lúč?

Základný rozdiel medzi DVD a Blu-ray je vo farbe lasera. Kým DVD má červený laser (650nm), Blu-ray má modrofialový (405nm).
DVD ako nová technológia prišla v roku 1996. Na začiatku mala dosť nevýrazný úspech. Veď prvý český film na DVD, Kolja, distribuovaný v roku 2007, kúpilo iba necelých 10 000 ľudí až do roku 1998. Nemalo veľký význam kupovať nové DVD, veď staré CD slúžilo svojmu účelu. Ale postupne sa predsa presadila technológia DVD. Takto podobne to môže byť aj s Blu-ray.

Veľké víťazstvo Blu-ray

Víťazstvo Blu-ray nad HD DVD (ktoré je mierne vyspelejšie) prišlo prevažne kvôli hernej konzole Playstation 3. Spoločnosť Sony spojila dve technológie – novú hraciu konzolu a vybavila ju mechanikou na Blu-ray. Týmto ťahom mohla všetko získať alebo aj stratiť. Vyzerá to tak, že to bol dobrý ťah. Väčšina Blu-ray čítačiek stojí okolo 200€. Samotná hracia konzola Playstation stojí okolo 300€. Čiže stačí trošku priplatiť a máte hraciu konzolu s podporou Blu-ray. Tento disk si však so sebou berie pocit zábavného média (na viac prilepeného k hernej konzoly). Pripája sa väčšinou k hrám, filmom a multimediálnym zábavám. Vo vybavených domácnostiach je po boku Full HD monitorov. Vďaka veľkej kapacite týmto postupne vytlačí DVD, podobne ako DVD vytlačilo VHS.

Blu-ray v domácnostiach

Veľkou prekážkou tejto technológie je zatiaľ jej cena. Jednak cena vybavenia je vysoká, ale aj Blu-ray filmy nie sú práve najlacnejšie. Ak si budete chcieť v obývačke zriadiť Blu-ray kino, utratíte nad 100€ za prehrávač (samotný DVD prehrávač okolo 30€) a za film dáte nad 20€. K tomu pripočítajte aj Full HD monitor a audio systém 5.1, bez ktorých by nebol veľký rozdiel medzi DVD a Blu-ray.

Rozdiel medzi DVD a Blu-ray

Rozdiel medzi DVD a Blu-ray

Kúpiť alebo nekúpiť Blu-ray?

Na túto otázku neexistuje priama odpoveď. Určite sa raz stane, že Blu-ray prevalcuje staré DVD. Ale oplatí sa vám nakupovať drahé Blu-ray technológie, pokiaľ vám stačí DVD? Ak sa rozhodnete pre ponechanie DVD, nič tým nestratíte. Ak sa však pustíte do nákupu Blu-ray výbavy, mali by ste si kúpiť kompletné vybavenie od Blu-ray mechaniky až po Full HD televízor. Budete mať síce ľahšiu peňaženku, ale zážitok z Full HD filmu spolu s priestorovým zvukom 5.1 vám to predsa len nahradí.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama