09.09.2014

Ak pri majstrovaní potrebujete požičať náradie, ktoré nechcete kupovať, mohla by vám pomôcť novo vznikajúca „kutilská“ sieť Peerby. Vy napíšete požiadavku čo potrebujete a služba Peerby dodá človeka z blízkeho okolia, ktorý je ochotný túto vec požičať.

Vyzerá to pekne, no má to jeden háčik. Ak nie je v sieti dostatok ochotných ľudí, prakticky nie je koho žiadať. Na Slovensku je na Peerby zaregistrovaných len niekoľko prvých priekopníkov a úspech celého projektu závisí od koho, koľko ľudí sa pridá. Možno si poviete, že pri mentalite Slovákov nebude táto sieť mať nikdy úspech, no my v Hobby portáli považujeme za svoju povinnosť informovať vás.
Peerby určite nedosiahne návštevnosť Facebooku, ale po skúsenostiach s propagovaním siete na domáci kvások nás neopúšťa nádej, že možno prispejeme ozaj dobrej veci a tak trochu prebudíme našich domácich majstrov, ktorí si mnohokrát kúpia náradie a nástroje naozaj len na jedno použitie a potom ich nechajú odpočívať v skrini svojej dielničky.
Sieť Peerby.com pochádza z Amsterdamu a vytvorila ju skupinka mladých ľudí, ktorí s ňou vyhrali súťaž mestských aplikácií AppMyCity. Má jedinú úlohu. Zhromaždiť dostatočný počet ľudí, ochotných požičať nielen svoje náradie, ale napríklad tiež stan, turistický batoh, udicu a podobné drobnosti. Ako hovorí hlavný tvorca siete: „Pred niekoľkými rokmi mi vyhorel dom. Prác na odstraňovaní škôd bolo naozaj veľmi veľa. No hlavný problém nastal s neživými pomocníkmi. Ak by som si všetko potrebné mal nakúpiť, zruinovalo by ma to. A tak som poprosil priateľov a známych, či by mi nepomohli. Vtedy mi došlo, že ľudia mnoho vecí radi zdieľajú a požičiavajú, stačí ich o to požiadať. Peerby má preto uľahčiť kontakt, do ktorého sa nám často nechce.“

Tvorcovia Peerby zvíťazili v súťaži AppMyCity

Tvorcovia Peerby zvíťazili v súťaži AppMyCity

V jednote je sila

Toto budovateľské heslo dostalo úplne nový rozmer. Dnes je v „kolektíve“ siete viac, než 50 000 ľudí , Na Slovensku je to však naozaj bieda. Ak si zoberieme naše najväčšie mesto – Bratislavu, možno by nám stačili prsty oboch rúk na ich spočítanie. Škoda, pretože v praxi to znamená, že momentálne služba čaká, kým sa nazbiera minimálne 100 ľudí, aby malo cenu ju v danej lokalite zavádzať. Preto dúfame, že sa počet aj u nás zvýši. V Holandsku Peerby funguje už tak, že do pol hodiny po zadaní požiadavky sa ozve ochotný záujemca.
Eelke Boezman patrí do kolektívu spoluzakladateľov Peerby a v súčasnosti zastáva funkciu technického riaditeľa spoločnosti. Hovorí: „Ľudia majú veľa vecí, ale nie všetky potrebujú. Spustením Peerby sme chcelo doslova odomknúť ich úžitkovú hodnotu v modeli takzvanej spotrebnej spolupráce, ktorá je založená na princípe zdieľania. Naše aktívne komunity už dávno prerástli hranice Holandska a máme ich na mnohých miestach, vrátane Londýna, Berlína, New Yorku, ale aj Španielska a Nemecka. Sieť nechceme obmedzovať, aj keď prvotný nápad sa zameral na rast komunít v Amsterdame. Dnes však dynamicky rastie a denne sme svedkami prihlasovania sa nových a nových ľudí. Prihlasujú sa s vedomím, že nezarobia peniaze, no na druhej strane nezištné konanie ľudí v komunitách prináša úsporu za nákupy pre každého, kto nielen žiada, ale aj zdieľa. Je to systém, na ktorý ľudia ešte nie sú zvyknutí, no denne sa na našej sieti zvyšuje počet výmen a nás to neskutočne teší.“

Spoločnosť Peerby má pre svojich členov takzvané prémiové plány – možnosť zapožičiavania tovarov s vysokou pridanou hodnotou výmenou za ponuku splácania poistky na ne, alebo skupinový nákup mechanických a elektrických nástrojov , kde budú tieto patriť celej komunite a slúžiť všetkým k spokojnosti.
„Sme zatiaľ v plienkach,“ hovorí Eelke: „Vieme, tiež, že nie sme prvá sieť založená na myšlienke, že požičiavanie je častokrát výhodnejšie, ako kupovanie. No verím, že sme našu sieť správne načasovali, pretože záujem o spoluprácu v rámci spotreby práve v tejto predraženej dobe narastá.“

Ako sa zaregistrovať?

Buď priamo na internetových stránkach Peerby.com, ale počíta sa tiež s tým, že dnes množstvo ľudí vlastní chytrý telefón, kde si pravidelne kontrolujú poštu. Takže vám napríklad pípne aplikácia Peerby s upozorneným, že požadovaná vŕtačka je k dispozícií u blízkeho člena vašej komunity. No a potom sa už stačí s ním spojiť a dohodnúť sa s ním. Ľudia z Peerby tvrdia, že registráciou v sieti môžete získať oveľa viac. S úsmevom prirovnávajú pridanú hodnotu celého projektu k bezradnej blondínke, ktorá si nevie zavesiť na stenu obraz. Požiada o pomoc na Peerby a určite sa jej ozve zručný majster, ktorý je ochotný s obrazom pomôcť. Môže to byť dokonca zábava a trebárs aj najkrajšia časť dňa pre obidvoch.

Oživíme sieť na Slovensku?

Jediné, čo môžete v prvej fáze vo svojej lokalite urobiť je zaregistrovať sa a dať o nej vedieť svojim známym či priateľom prostredníctvom e-mailu, sociálnych sietí a podobne. A potom sa čaká, kým sa v daných lokalitách vytvorí dostatočný počet zdieľaniachtivých ľudí. Oživenie siete sľubuje aj ďalšie bonusy. Môžete sa stať Kapitánom, čiže akýmsi ambasádorom vo vašej lokalite a pripojiť sa k ďalším Kapitánom propagujúcim požičiavanie vecí.
Napriek tomu čo si myslíte o úspechu tejto služby v našich končinách skúste to. Možno nájdete nových skvelých priateľov, Tak ako sa to deje vo Viedni či v Paríži. Oni sa naozaj schádzajú – stačí sa pozrieť na ich facebookovské stránky.

Foto: perby.nl, facebook

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama