27.10.2015

Pet-friendly. Takýmto označením sa honosí nábytok, vytvorený v dizajnérskych štúdiách pre vašich štvornohých miláčikov. Je krásny, praktický, jedinečný, má však jednu chybu. Je drahý. Šikovní domáci majstri, ktorí radi „čarujú“ s drevom však dokážu vytvoriť prakticky navlas rovnaké modely za zlomok ceny. Nielen im, ale pre všetkých, ktorí chcú mať priamo v byte malé praktické oázy pre zvieratká sme vybrali pár kreatívnych nápadov.

Nábytok hrá v domácnosti veľkú úlohu. Je časťou, ktorá podčiarkuje vašu osobnosť a dáva domovu jedinečný rozmer. Ak je váš domov ladený do určitého štýlu, býva vždy ťažké kúpiť nejaký mačací, alebo psí bytový doplnok bez toho, aby v priestore nepôsobil ako päsť na oko. Navyše veľkú časť svojho voľného času strávite odháňaním svojho psa preč od pohovky, alebo mačky, ktorá sa rozhodla využiť vaše obľúbené kreslo ako škrabadlo. Cieľom Pet-friendly je aplikácia zvieracieho nábytku do ľudského prostredia tak, aby s ním splynul v čo najväčšej miere a pritom dal zvieraťu presne to, čo potrebuje , bez vytvárania rušivých momentov v byte. Do úvahy sa berie hlavne skutočnosť, že váš miláčik potrebuje ku šťastiu voľnosť a hravosť a preto je potrebné vytvoriť mu na to podmienky.

Ako sme už spomenuli, zvierací nábytok, vyrábaný sériovo, vôbec nie je lacnou záležitosťou. Hlavne vtedy, ak má doplniť určitý štandard a štýl vášho bývania. Tento fakt sa stal výzvou pre mnohých domácich majstrov a amatérskych stolárov, ktorí sa buď inšpirovali originálnym zvieracím nábytkom, alebo si vyrobili vlastné kreácie. Presne podľa potrieb svojho štvornohého priateľa.
Hlavným mottom je – RECYKLÁCIA – veď prečo kupovať nové veci, keď dokážeme úspešne využiť to, čo by sme v mnohých prípadoch vyhodili na smetisko. A tak sa k slovu dostali brúsky, pílky, šmirgle, tapety a farby na drevo a množstvo pomocníkov z dielne. Výsledky sú často tak kvalitné, že predčia nábytok od špecializovaného výrobcu. A hlavne – všetko je vyrobené na mieru, presne podľa vašich a zvieracích potrieb.
Z množstva zaujímavých nápadov sme vybrali niekoľko, ktoré sa nám nezdali príliš zložité na to, aby ich nezvládol slovenský kutil. Nasledujúce fotografie berte teda ako vynikajúce inšpirácie k tomu, aby vaše zviera malo luxus, ktorý si môžete dovoliť.

Mnohí to poznáte a určite mi dáte za pravdu, že je celkom nepríjemné, ak váš psí miláčik v noci keď spíte začne posúvať ňufákom misku s jedlom či pitím po podlahe v kuchyni v prípade, že strava a voda dôjdu a on chce stolovať. Tomuto môžete jednoducho zabrániť recykláciou starej komody, ktorej vdýchnete nový život s tým, že odrazu budete mať aj priestor na odkladanie rôznych vecí a pomôcok, ktoré „psí život“ potrebuje vo zvyšných poličkách. Misky so stravou a vodou sú stabilne uložené v spodnej priehradke, ktorú si vďaka madlu vie pes sám otvoriť. Zásuvka (šuflík) však musí byť opatrený hladkým mechanizmom pojazdu, aby sa nezadrhával a pes mal možnosť vytiahnuť si jedlo kedykoľvek. Odborníci to považujú za veľmi výhodné riešenie, nakoľko pes žerie väčšinou len vtedy, keď má hlad, nasýtený skôr oddychuje. Ak by sme mu na noc misky schovávali, vyjadril by svoju nespokojnosť prejavmi, ktoré by nás určite zobudili. Takto si zvládne jedlo vytiahnuť sám bez posúvania misiek po zemi.

Mnohí otcovia si pamätajú na časy, kedy svojim dcéram vyrábali z preglejky či nepotrebných drevených latiek nábytok pre bábiky. Pokúste sa teraz vyrobiť nábytok pre vašich zvieracích maznáčikov. V podstate ide o to isté. Nábytok musí byť hladký, oblý a dôkladne opracovaný. Nikdy ste predsa nechceli, aby sa vaše dieťa zranilo a rovnako to nechcete ani pri zvierati.
Dôležité upozornenie: na morenie a dekorovanie nepoužívajte toxické nátery.

Niekedy ich nájdete doma, inokedy na ne natrafíte v bazároch za smiešnu sumu: časti nábytku a poličky, ktoré sa už nevyužívajú. Takýto „poklad“ je ideálnym miestom pre vaše mačky v prípade, že s týmto nábytkom viete pohrať. Mačky milujú lezenie, preliezanie a oddych v tesnom priestore, napríklad obyčajnej škatuli. Vytvorte im kreatívny domov, za ktorý vám budú vďačné. Mačky milujú útulné skrýše alebo vyhliadkové veže, doprajte im ich.

Bývanie so zvieratkom pod jednou strechou si vyžaduje nielen veľa trpezlivosti, ale aj prejavy lásky a náklonnosti. Keď nášmu domácemu miláčikovi vyjdeme v ústrety v jeho prirodzených potrebách, iste sa nám za to odmení jeho spokojnosťou a poslušnosťou. Veľkou výhodou je, ak máme v našej dielničke drevený „odpad“ – rôzne latky, doštičky, lišty a podobne. Častokrát ich jednoducho porúbeme na triesky, aby sme mali v zime čím podkurovať v krbe. Svoju dôležitú úlohu však môžu zohrať aj pri príprave príbytkov pre zvieratá. Využite svoju kreativitu a zhotovte nábytok, ktorý môže byť nielen položený na zemi, ale tiež zavesený na stene či strope.

Na zvieracie inštinkty nemáme dosah, aj keď si to myslíme. Psi, rovnako ako mačky túžia po vašej prítomnosti nielen cez deň, ale aj v noci. Nie je nič príjemné, ak sa o vašu úzku posteľ musíte deliť s odfukujúcim veľkým chlpáčom. Existuje však riešenie, výhodné pre obidvoch. Ako postieľka môže slúžiť horná časť vášho veľkého nočného stolíka. Pes bude cítiť vašu prítomnosť, nebude však zasahovať do vašej nočnej zóny až tak dramaticky.

Praktické využitie starej komody. Stačí pár ťahov pílkou a farbenie na bielo.

Nápady na nábytok pre zvieratká sú bezodné. Pri ich výrobe môžete využiť všetko, čo je po ruke. Dokonca aj keramické nádoby, či nádoby z umelej hmoty. Ak naša snaha padne na úrodnú pôdu, nebude potom pri pohľade na náš príbytok ťažké sa dovtípiť, že zvieratko je plnohodnotným členom domácnosti.

Foto: internet

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama