14.04.2013

Existuje nepreberné množstvo dôkazov, že človek je tvor kreatívny už od čias, ako dostal hrdé pomenovanie Homo sapiens. Kým v dávnej minulosti si musel vystačiť s predmetmi, čo mu dala príroda a blízke okolie, dnes mu stačí zájsť do obchodu a nakúpiť si potrebné veci k tomu, aby si spríjemnil svoje bývanie. Stále sú však ľudia, ktorí vďaka svojej kreativite využijú aj to, čo ostatní považujú za nepotrebné. Tak to bolo v minulosti a tak to je aj teraz. Niekedy sa človeku až zatají dych, keď vidí ich diela a hlavne to, z čoho vznikli. Vďaka internetu sa v súčasnosti môžu mnohí kutilovia a domáci majstri pochváliť svojou tvorbou. Už niekoľko rokov vznikajú blogy, kde sú prezentované nielen ich výsledné práce, ale aj návod pre ostatných, ako sa to robí.

Buď je to formou „step-by-step“, čiže krok za krokom, alebo súborom fotografií, ktoré slúžia samé o sebe, ako návod. A niekedy postačí jedna fotka, ktorá dá človeku myšlienku, nápad. V dnešnom príspevku sa budeme venovať ľuďom, ktorí vytvárajú nové hodnoty zo starých, použitých materiálov a tvorivo ich uvádzajú do nového života, skrášľujúc pritom svoje bývanie. Fotografie takýchto kreatívnych výtvorov kolujú po internete vďaka špecializovaným stránkam, aj na sociálnych sieťach. Ich vyhľadávanie však zaberá kopec času. Keďže Hobbyportal sa venuje vo veľkej miere tvorivým nápadom, zahrali sme sa na detektívov a ponúkame vám niekoľko vynikajúcich internetových nápadov na tému – ako si skrášliť okolie domu, chalupy či chaty pod heslom za málo peňazí veľa muziky.

Vonkajšie osvetlenie

Našťastie mnohí kutilovia sa chcú nielen pochváliť, ale aj ukázať návod, ako na to. Pasquale Lampard, 66 ročný taliansky dôchodca má vďaka svojej dcére vlastnú internetovú stránku, na ktorej prezentuje svoje nápady. Píše: „Mnohí ľudia majú problém s vonkajším osvetlením svojho príbytku či chaty. Robíte v lete posedenia v blízkosti chaty a nechce sa vám zakaždým naťahovať predlžovaciu šnúru so svetlom? Potom máte tri možnosti – buď si kúpite v súčasnosti populárne LED osvetlenie, ktoré sa nabíja pomocou solárneho kolektora, alebo sa spoľahnete na petrolejovú lampu, sviečky. Alebo vymyslíte niečo nové a pekné.“

O tom, že vymýšľať sa naozaj dá vás presvedčia nasledujúce obrázky. Na prvom vidíme, ako sa dajú recyklovať staré žiarovky. Je tu však jeden háčik. Práca s klasickou žiarovkou kladie dôraz na bezpečnosť. V sklenenej banke sa totiž nachádza vákuum a pri neopatrnom zachádzaní vám môže v rukách explodovať . Ako teda dostať jej vnútornosti vonku bez úrazu? Odpovedá Pasquale: „Najprv odstránime kontaktný pliešok na spodnej strane objímky. Z plechu nám ostane trčať sklenená časť. Tú opatrne rozbijeme (nezabudnime na pracovné okuliare). A potom cez vzniknutý otvor rozbijeme napríklad pomocou klinca vnútornú sklenenú tyčku ktorá drží vlákno. Všetko cez otvor vysypeme von. Naplníme olejom do lámp. Kto má možnosť, umiestni do vnútra žiarovky sklenenú laboratórnu trubku (vydrží vysoké teploty), ktorou prechádza knôt. Kto nie, postačí mu aj kovová trubička. Tú musíme uchytiť, aby nám nepadla aj s knôtom dovnútra sklenej banky.“ Výsledok vidíte na obrázku:

Niečo podobné sa dá urobiť s prázdnou fľašou. Tu je výhoda, že namiesto trubky, ktorou vedieme knôt môžeme použiť špeciálny uzáver na nalievanie alkoholických nápojov, ktorý dostanete v obchodoch s domácimi potrebami a ktorý presne sedí v otvore. Trubka na nalievanie je dostatočne dlhá a tak nám nehrozí jej prehriatie od horiacej časti knôtu a následné vyhorenie umelej hmoty, suplujúcej štopeľ:

Aj najjednoduchšie nápady môžu byť úžasné. Na to, že sa jedná o drevené štipce prídete až pri bližšom preskúmaní:

Kreativita nepozná hranice. Príkladom je vášnivý motocyklista, ktorý si vonkajšiu stenu svojho domu doplnil o veľmi zaujímavé svietidlo:

Kvety a rastliny:

Klasické žiarovky miznú z obchodov a nahrádzajú ich úsporné. Staré a vypálené môžeme buď vyhodiť, alebo si z nich spraviť pekné vázičky na kvety. Aj tu platí zvýšená opatrnosť pri manipulácií s nimi. Odstránenie vnútrajšku takejto žiarovky sme si popísali o niekoľko riadkov vyššie:

Praskol vám črepník? Nevadí. Recyklujte ho napríklad takto:

Ak si chcete vytvoriť v črepníku mini jazierko, pozrite si nasledujúci fotonávod. Dno črepníka musíte vyplniť vrstvou hliny, aby vám voda nevytekala, alebo ho zalepte. Deliaca časť je umiestnená cca 2 cm nad dnom – voda z jazierka tak bude od spodu zvlhčovať korienky rastlín, zasadených v zemi:

Máte pri chalupe kvety? Nechcete ich pri kosení poškodiť a veľké črepníky sú drahé? Recyklujte staré pneumatiky. Nebude hroziť, že vaša motorová kosačka „omylom“ skosí aj váš záhon:


Pneumatiky sa dajú využiť aj takto:

Jedným z obľúbených spôsobov nahrádzania klasických črepníkov sú duté pníky. Pri správnom výbere rastlín, ktoré sa v nich chystáte pestovať navodia pri vašom obydlí doslova prírodnú atmosféru:

Skalné ruže sú vďačné na pestovanie. Rastú prakticky všade aj na hrsti zemi. Ani vlahy nepotrebujú veľa. Čo tak urobiť si z nich živý obraz? Podľa rozmerov starého rámu si vyrobíme malú debničku, ktorá bude slúžiť, ako zadná stena. Naplníme ju hrubšou rašelinou a na vrch pripevníme sieťku. Tá zabráni vypadnutiu rašeliny. Debničku pripojíme k rámu. Zasadíme skalné ruže.

Môžeme dva týždne počkať, kým sa zakorenia a zavesíme na stenu. Po poliatí ruží necháme opäť obraz aspoň deň stáť v horizontálnej polohe. A opäť zavesíme. Bez polievania vydržia niekoľko týždňov:

Na pestovanie rastliniek sa dá využiť čokoľvek. Napríklad staré topánky :

Populárnou náhradou črepníkov a váz sú aj PET fľaše – nápadov, ako ich využiť je ozaj mnoho:

Podobne sa dajú využiť aj staré či zbytkové PVC trubky:

PET fľaše

Okrem pestovania kvetov ich môžeme naozaj využiť na tisíc spôsobov. Chcete si postaviť skleník? Fólia nevydrží naveky a vďaka poveternostným podmienkam (silný vietor, kamenec) môžete o ňu prísť už v prvom roku. Sklo je zasa drahé. A čo tak skleník z PET fliaš? Na rôznych internetových fórach si záhradkári pochvaľujú ich dlhú životnosť. A nielen to. Absorbovaním tepla zo slnka sa toto v nich hromadí a v niektorých prípadoch dokáže nahradiť vykurovanie skleníka v nočných hodinách:

Strešná krytina z PET fliaš, vyrobená pomocou noža, nožníc, priesvitnej lepiacej pásky a obojstrannej lepiacej pásky je síce v našich končinách vďaka snehovým zrážkam zrejme jednosezónnou záležitosťou. V južnejších krajinách sa však teší obľube:

A ešte pár dobrých nápadov:

Apropo – PET fľaše. Je zrejmé, že aby ste ich zohnali dostatočný počet napríklad na skleník, budete musieť byť buď krčmár, alebo ich budete zbierať pár mesiacov za prispievania celej rodiny. Keď ich však budete mať, nevyhadzujte ani ich uzávery. Verili by ste, že tieto závesy sú vyrobené práve z takýchto štopľov?:

Namiesto dlažobných tvárnic

Skúste si ich vyrobiť doma. Postačí vám veľký lopúch a dostatočné množstvo betónu, ktorý dnes zoženiete aj ako polotovar:

Ak máte možnosť zohnať si pár pníkov z tvrdého dreva a niekoho, kto zručne narába s motorovou pílou, skúste tieto pníky napíliť spôsobom, akým nakrájať salámu. Využitie je zrejmé z nasledujúceho obrázku:

Palety, europalety

Jorge Raul Raposo býva v Portugalsku. Už roky podniká v obchode. Kupuje tovar vo veľkom a následne ho v malom predáva. Hovorí: „Po čase nastal problém s paletami. Mal som ich veľmi veľa a nik o ne nejavil záujem. Ich odvoz by ma vyšiel viac, ako bola ich zostatková cena. Najprv som ich chcel spáliť. Potom však prišiel nápad.“ Jorge začal z paliet stavať: „Mám z nich celú chatu. Staval som to, ako LEGO.“

Tento nápad nie je zlý. Cena nových paliet na Slovensku sa pohybuje okolo 7€. Sám som však našiel pomocou inzercie palety po 2€ a jednorazové aj lacnejšie. To by bolo zaujímavejšie. Prístrešok z paliet vás ochráni pred slnkom a zároveň poskytuje dokonalé vetranie a prívod vzduchu:

Človek je naozaj oddávna kreatívny tvor. A to je dobre. Dnes môžu všetci vďaka internetu prezentovať svoje nápady, ktoré sa vďaka sociálnym sieťam a zdieľaniu dostanú nezriedka do celého sveta. Ponúkli sme vám len zlomok takýchto nápadov. Je však možné, že vás inšpirujú k činnosti, ktorá nesie odborný názov – KREATÍVNE RECYKLOVANIE.

Foto: internet

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 4


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

14.07.2020 08:58

Môj kamarát si urobil sklenník s poctivých 4-litrových sklenených uhorkáčov.
A to je iná liga :D

27.12.2016 06:19

just awesome........hats off to you..........but to materialize perfection obviously a vital thing

09.10.2016 06:27

veľmi pekné nápady

09.05.2015 12:08

super stránka, škoda, že som sa tu nedostala už skôr...

17.05.2014 08:18

Je to ozaj super stranka !!!

06.05.2014 15:00

je to proste nádherné

29.09.2013 19:35

Wey :D ... ani neviete aká som vám vdačná, nápady z internetových stránok som väčšinou už vyrobila a skusila :) ale tu mám ďalšie skvelé inšpiraciue čo vyrobiť na našu chatu alebo aj byt :) ...cela tato stranke je cool, navody su super a jasné, obrázky nové a inšpirujúce a chválim aj za texty, ktoré objasňujú leb yniekto pomalomyslúci ako ja nejaku drobnosť nehykoumal :DDD takže keby sa dal dať Like tak ho máte a pokračujte v tejto stránke, má to budúcnosť :3 ...s pozdravom šialena Kristína -

14.05.2013 07:11

nadherne, šikvne, přesně to, co jsem hledala ze stareho nove , vše se da vyuit, přesně muj styl

Prihlásenie
 
 
Reklama