18.10.2018

Starú vázu na kvety nemusíte hneď vyhadzovať. Naučíme vás ako zmeniť pre mnohých už nepotrebnú vec na nepoznanie.

Recyklovanie ako činnosť naberá v ostatných rokoch na význame zvlášť kvôli obavám, že si svojim konzumným spôsobom života zničíme planétu, na ktorej žijeme. Dnes sa už máločo opravuje, stavili sme na spotrebnú kartu a produkujeme x krát viac odpadu, ako naši starí rodičia. Našťastie mnohí ľudia sa už prebudili a usilujú sa urobiť život lepším hoci aj tak, že sa snažia zachrániť aj napohľad už nepoužiteľnú vec. A zdá sa, že sa im naozaj darí. Z takéhoto súdka je aj náš nasledujúci návod.

Postup krok za krokom

V prvom rade je potrebné zbaviť starú vázu nečistôt a mastnoty. Lak na váze môže byť popraskaný, dokonca aj olúpaný, dôležité však je aby z nej po naplnení nevytekala voda. Len vtedy bude váza plne funkčná. V opačnom prípade však nemusíme vešať hlavu, pretože ju môžeme použiť ako dekoráciu k slamienkam či halúzkam stromov a podobne.

Keď máme vázu dôkladne vyčistenú, natrieme na ňu vrstvu PVA lepidla. Ak je toto husté, zriedime ho vodou, ktorá sa v procese vysychania odparí.

Na vrstvu vlhkého lepidla prikladáme vrstvy gázy, alebo rovno celú vázu ovinieme obväzom. Počkáme, kým lepidlo aspoň mierne zaschne.

V ďalších krokoch musíme použiť vlastnú fantáziu a vázu dekorovať napríklad prilepením čipky po jej obvode…

… alebo rôznych ornamentov, vystrihnutých zo staršieho obrusa či hrubšej záclony. V každom prípade by sme sa mali snažiť vytvoriť na tele vázy akýsi vzor či už geometrický, alebo reliéf. Rovnako tak môžeme čipkou vyzdobiť hrdlo vázy. Všetko musíme dôkladne k nej prilepiť a tak opäť použijeme PVA lepidlo a štetec.

Určite v domácnosti nájdeme drobné predmety, ktoré by sa na vázu tiež dali poľahky nalepiť. Nemusia to byť práve textilného charakteru, vypomôcť si môžeme trebárs malými morskými mušličkami či gombíkmi a podobne. Tie však musíme k váze prilepiť silnejším lepidlom, napríklad Chemoprénom.

Nebojte sa experimentovať. Časti starých umelých kvetov sa dajú využiť tiež a vôbec nevadí, že sú ohybné.

Nakoniec vázu necháme vyschnúť a potom ju natrieme dôkladne čiernou akrylovou farbou. Túto necháme vyschnúť tiež.

Až po dokonalom vysušení čiernej môžeme pokračovať. Tentokrát zoberieme bielu a jemne celú vázu vytieňujeme.

Nakoniec (opäť po dôkladnom vysušení zoberieme ostatné akrylové farby zo sady a vázu podľa svojich predstáv vyfarbíme. Dbáme hlavne na zvýraznenie reliéfnych detailov.

Po ukončení zdobenia a následnom vyschnutí farieb je už na nás či vázu jemne prestrekneme matným bezfarebným lakom, alebo ju ponecháme tak, ako je. V každom prípade zo starej veci urobíme úplne novú. A tak to má byť.

Foto: youtube.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama