24.09.2015

Ponúkame vám podrobný návod na vytvorenie magického miniatúrneho rastlinného sveta v sklenenej žiarovke.

Samozrejme v našom mini teráriu nebudeme chovať plazy či iné živočíchy, ako minimalistická dekorácia s drobnými rastlinkami vnútri však uchváti každého.
Zelený svet uzatvorený v malej sklenenej žiarovke je už dávnejšie hitom internetu. Vytvorte si vlastný.
Skôr, ako začneme musíme si prezradiť pár faktov:

  1. Mokrá pôda v uzavretom priestore má silnú tendenciu vytvárať plesne a hnilobu, preto sa na pestovanie používa upravený jemný piesok, ktorý nájdeme v okolí vodných tokov.
  2. Pre výsadbu je najvhodnejšie použiť rastlinky, ktoré k životu vodu nepotrebujú (vystačia si so vzdušnou vlhkosťou, ktorú prijímajú listami). Sem patria napríklad rastliny rodu Tillandsia (vzdušné rastliny). Je ich viac ako 400 druhov, pochádzajú od juhu USA až po štáty strednej Ameriky. Väčšina druhov tejto zvláštnej rastliny rastie epyfyticky na stromoch a skalách. Tillandsie majú väčšinou veľmi riedke, alebo vôbec žiadne korene. Na povrchu ich listov sú malé lesklé šupinky, cez ktoré prijímajú vlhkosť a všetky živiny. V bytových podmienkach sa pestujú zachytené na kôre alebo machu.Na pestovanie však môžeme použiť aj drobné sukulenty, skalné ružičky a podobne.
  3. Mach je veľmi náchylný na klímu a v miniatúrnom prostredí by nebol schopný prežiť, preto sa odporúča použiť pri výrobe žiarovkového terária takzvaný suchý mach. Kúpite ho napríklad v obchodoch s potrebami do terária. Suchý mach je v podstate prírodný substrát bez hnojív a pesticídov.
  4. Nájdite pre žiarovkové terárium vhodné miesto, ktoré bude dostatočne osvetlené, nie však priamym slnečným svetlom.
Rastliny rodu Tillandsia majú väčšinou veľmi riedke, alebo vôbec žiadne korene

Rastliny rodu Tillandsia majú väčšinou veľmi riedke, alebo vôbec žiadne korene

Začíname

Dnes už nepoužívané sklenené žiarovky sú vhodným objektom na vdýchnutie nového života. Nemusí sa jednať o novú, zabalenú, pre našu prácu môžeme použiť hoci aj starú, vypálenú. Dôležité je, aby sme si pre začiatok vybrali žiarovku väčšieho objemu.
Hneď na začiatku prichádza najnebezpečnejšia časť našej práce. Dôrazne upozorňujeme, aby ste pri vyberaní vnútorností žiarovky používali ochranné okuliare a pracovali nanajvýš obozretne.
Najprv odstránime kovový kontaktný pliešok z konca žiarovky. Používame malé špicaté elektrikárske kliešte. Starostlivo ohýbame strany kovového kontaktu od sklenenej čiernej časti smerom nahor. Keď sú dostatočne ohnuté, chytíme ich do kliešťov a kontaktnú časť trhnutím odstránime.

Potom pokračujeme s odstraňovaním čiernej časti pod závitom. Toto sklo je dosť silné a na jeho odstránenie musíme vynaložiť určitú silu. Je dobré, ak žiarovku jednou rukou pevne uchopíme, čiernu časť stlačíme v kliešťoch a otáčaním vylomíme. Potom odstránime všetky zvyšky čierneho skla.

Odhalíme tak „vnútornosti“ žiarovky. Tie sú vzduchotesne uzatvorené v jej vnútri. Nás čaká ďalšia ťažká úloha, dostať ich von.

Pomocou tenkého skrutkovača vylomíme vnútornú sklenenú tyčinku, ktorá má v sebe zaliaty držiak svetelného vlákna. Kvôli vákuu vo vnútri buďte veľmi opatrní , aby vám pri náhlom nasatí vzduchu žiarovka nepraskla. Skrutkovač požijeme ako páku, ktorou zapáčime o sklenený držiak vlákna žiarovky.

Ak ostali ostré kúsky skla na vnútornom okraji, ulomíme ich opatrným páčením skrutkovačom, alebo ich vylomíme kliešťami.

Výsledkom je krásna diera.

Toto bola najťažšia časť výroby žiarovkového terária. Akonáhle sme hotoví, môžeme pristúpiť k výrobe podstavca. Naň úplne postačia miniatúrne silikónové polgule, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch s hobby predmetmi. Tieto „nožičky“ prilepíme k banke žiarovky tak, aby jej koniec bol orientovaný šikmo nahor. Ak nezoženiete silikónové nožičky, postačia vám aj 4 kvapky silikónového priesvitného tmelu, ktoré necháme dôkladne vyschnúť.

Príprava substrátu

Ako substrát použijeme jemný piesok, ktorý si buď kúpime, zoberieme v blízkosti vodného toku či z detského ihriska. V každom prípade ho musíme dôkladne premyť tečúcou vodou, aby sme ho zbavili nečistôt, solí a podobne.

Substrát musí byť dokonale vysušený. Jemne ho rozotrieme v tenkej vrstve na plech a vložíme do rúry, zohriatej na plný výkon (280 – 300°C). Necháme ho v nej pár minút. Zničíme tak mikróby a piesok dokonale dehydrujeme.

Piesok v primeranom množstve nasypeme pomocou lievika či malého kúsku lepenky do žiarovky.

Pre zdobenie terária použijeme suchý mach.

Odrežeme z machu malý kúsok a vložíme ho do žiarovky. Upravíme ho drevenou špajdľou a pinzetou.

Podobným spôsobom umiestnime do žiarovky rastlinku. Počíname si s najväčšou opatrnosťou, aby sme jej nepoškodili lístky.

Keď je rastlinka umiestnená na svojom mieste, môžeme terárium vyzdobiť malými skalkami, farebnými kamienkami, sklenenými guľôčkami atď. Experimentujeme. Stojí to za to.

Žiarovkové terárium nemusí stáť len na silikónových nožičkách.

Na záver pár inšpirácií:

Foto: Juliette Melton, thehipsterho.me, sense-life.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama