22.04.2014

Studený porcelán je univerzálna modelovacia hmota, ktorú milujú tak dospelí, ako deti. Naučíme vás, ako si ju vyrobiť v domácich podmienkach a dodáme nápady na to, čo všetko si môžete z nej vytvoriť.

Čo je studený porcelán?

Napriek názvu nejde v skutočnosti o porcelán, hoci finálna hmota sa po vysušení naň veľmi podobá. Počiatky studeného porcelánu siahajú 100 rokov dozadu a za jeho „pravlasť“ sa považuje Argentína. Tamojší obyvatelia, pripravujúc sa na sviatky vymysleli špeciálnu zmes kukuričného škrobu, lepidla, oleja a glycerínu, z ktorej pripravovali nádherné dekorácie a ozdoby. Vzhľadom k tomu, že modelovacia zmes takto pripravená má veľmi hladkú a jemnú jednotnú štruktúru, je možné z nej vymodelovať či vyrezať akýkoľvek tvar.

V súčasnosti patrí studený porcelán k najobľúbenejším materiálom pre hobby na celom svete aj vzhľadom k tomu, že ide o netoxický, lacný a tvárny materiál. Niektorí ho prirovnávajú k plastelíne, ktorá však počas tuhnutia získa tvrdosť a odolnosť voči deformáciám. Upozorňujeme však, že na modely z neho vyrobené vplývajú faktory ako vlhkosť a teploty, takže porcelánový riad zo studeného porcelánu síce vyrobíte, no bude vám slúžiť len na okrasu. Napriek tomu tento pozoruhodný materiál poskytuje neobmedzené možnosti pre kreativitu. Vďaka tomuto sa dnes z neho nevytvárajú len dekorácie, ale tiež výnimočné umelecké diela.

Najjednoduchší recept na studený porcelán

V súčasnosti môžete prostredníctvom internetových vyhľadávačov nájsť desiatky receptov na prípravu studeného porcelánu. My vám ponúkame zopár tipov. Začneme s tým najjednoduchším.

Variant č.1

Veľmi obľúbený postup, pretože na jeho prípravu nie je potrebné lepidlo, ani glycerín.
Potrebujeme: ¼ šálky jedlej sódy, ¼ šálky kukuričného škrobu (Zlatý klas, Solamyl), ¼ šálky studenej vody

Postup: všetky ingrediencie za studena zmiešame v panvici s teflónovou vrstvou.Za stáleho miešania zahrievame na miernejšom plameni. Po dosiahnutí určitej teploty sóda začne reagovať syčaním a budú sa tvoriť hrudky. V miešaní však musíme pokračovať ešte pár minút, pričom znížime plameň, kým sa zmes neoddeľuje od stien tak, že panvica je takmer úplne čistá. Hmota je horúca a tak sa jej nedotýkame rukami, ale pomocou kuchynského riadu ju preložíme na kuchynskú utierku, kde ju necháme vychladnúť do teploty, ktorú naše ruky znesú a ručne ju vymiesime, ako keby sme miesili obyčajné cesto. Tento spôsob je na rozdiel od ostatných, pri ktorých sa používa lepidlo výhodný, pretože hmota sa nelepí na ruky. Akonáhle máme vymiesené, môžeme so studeným porcelánom tvoriť. Ak potrebujeme čas, hmotu vložíme do potravinového sáčku a uložíme na suché miesto(nie do chladničky). Pri izbovej teplote nám vydrží niekoľko dní.

2. variant

Potrebujeme: 4 dcl jemného kukuričného škrobu (maizena, Solamyl…) 2dcl bieleho lepidla (Herkules), 1PL kyseliny citrónovej, 3PL lyžice studenej vody, PL detského oleja
Postup: Prísady zmiešame a varíme na miernom ohni za stáleho miešania pokým hmota neuschne a neoddeľuje sa od stien nádoby. Po vychladnutí 10 minút miesime, no keďže je hmota lepkavá, musíme si ruky natrieť krémom (Indulonou), alebo minimálne olejom. Po vymiesení vložíme studený porcelán do igelitu a pri izbovej teplote necháme 24 hodín stáť. V igelite hmota vydrží aj tri týždne, no pred modelovaním je dobré ju vždy premiesiť.

3. variant

Potrebujeme: pohár na odmeriavanie, jemný škrob, lepidlo (Herkules, vinylové a pod.) glycerín, alebo glycerínovú vazelínu (dostať v lekárni), citrónovú šťavu, vodu.
Postup: Na teflonovú panvicu vylejeme pol pohára studenej vody, ¾ pohára lepidla, 2 KL glycerínu, 1KL citrónovej šťavy a 1 pohár škrobu. Všetko zmiešame tak, aby neboli hrudky a za stáleho miešania zahrievame na miernom plameni. Hmota začne varením hustnúť a akonáhle je z nej pevná masa, vyklopíme ju na alobal, či papier na pečenie a necháme trochu vychladnúť. Ruky si natrieme hydratačným krémom a miesime hmotu, až kým nevychladne. Ak je hmota riedka, môžeme pridať trochu škrobu aj počas miesenia. Po dokonalom vypracovaní by sme mali mať krásne hladký snehobiely elastický „bochník“ studeného porcelánu, ktorý nám zabalený v igelite vydrží niekoľko dní. Tentokrát ho však skladujeme v chladničke.

Studený porcelán a farby

Je to tak pol na pol. Niekedy maľujeme studený porcelán až po vytvorení diela akrylovými farbami, ktoré môžeme po vyschnutí prelakovať bezfarebným lakom v spreji, no častokrát sa tónuje samotná hmota už počas miesenia. Používajú sa k tomu nielen temperové a akrylové farby, ale aj make – up, rúže, sypké farby a podobne. Pri farbení hmoty miesením si však musíme uvedomiť, že po vyschnutí studeného porcelánu budú tieto farby výraznejšie (tmavšie).

Zo studeného porcelánu sa dajú vymodelovať neuveriteľne realistické ruže a iné kvety

Zo studeného porcelánu sa dajú vymodelovať neuveriteľne realistické ruže a iné kvety

Ako modelovať?

Zo studeného porcelánu je možné vytvoriť čokoľvek, záleží len na našej fantázií, zručnosti a predstavivosti. Ak spájame naše dielo z niekoľkých častí, nanesieme na spoj trochu lepidla. Sušenie výtvorov je priamo úmerné ich hrúbke a trvá od 12 hodín približne do troch dní. Sušiť sa dá pri izbovej teplote, alebo na zapnutom radiátore, na ktorý sme najprv položili papier na pečenie. Zručnejší môžu vyskúšať rúru na pečenie, no s teplotou to netreba preháňať.

Studený porcelán je totiž hmota ktorá začne tvrdnúť už pri procese modelovania a jeho vytvrdenie je úplne prirodzený proces, ku ktorému netreba nič, len čas. Vynikajúce je, že studený porcelán môžeme vyvaľkať naozaj na veľmi tenko a následne z tejto „placky“ vystrihovať to, čo potrebujeme. Fantasticky vyzerajú napríklad farebné ruže zo studeného porcelánu. Keďže ide o proces modelovania, ktorý poznajú len zručnejší, prinášame vám videonávod na takéto ruže.
Ružami so studeného porcelánu je možné dekorovať všetko. Šperkovnice, poháre, vázy, fľaše, taniere, sviečky a podobne. Nemusíte však vytvárať len ruže. Stačí „odpozerať“ vzor v prírode (lístky, lupienky, farbu) a vytvoríte kvety, ktoré budú naozaj, ako živé.

Kto má kreatívneho ducha, trpezlivosť a vôľu, môže vytvárať zo studeného porcelánu neuveriteľné diela, ktoré vyrážajú dych už len tým, že sú vlastnoručne vyrobené. Táto súprava je vyzdobená z veľkej časti studeným porcelánom:

Reliéfy

Na tento druh umenia je studený porcelán ako stvorený, pretože ak reliéf vyrezávame, môžeme sa vždy pred procesom vysušenia hmoty vrátiť späť a prípadné nedostatky odstrániť pridaním novej vrstvy hmoty a jej následným opracovaním do želaného tvaru. Na dokončený reliéf sa zvyčajne nanáša akrylová farba (medená, zlatá, bronzová), alebo sa ponechajú v bielom stave.

Takto vyzerá Mesačná sonáta očami umelca

Takto vyzerá Mesačná sonáta očami umelca

Reliéf je možné vytvoriť tiež odtláčaním hmoty do formy. Studený porcelán je naozaj veľmi hladký a vyniknú na ňom aj najmenšie detaily. Formu je potrebné pred prácou natrieť olejom.

Postavičky, bábiky

Studený porcelán je ideálny na tvorbu miniatúrnych rozprávkových postavičiek, bábik a dokonca sa z neho dajú vyrobiť postavy do bábkového divadla. Ak chcete vyrobiť pre niekoho originálny darček, skúste práve studený porcelán.

Zo starého nové

Renovácia a umelecká recyklácia – to sú pojmy, ktoré v modelárstve zaujímajú čestné miesto. Ak máte doma niečo nepotrebné, skúste sa skôr, než to vyhodíte, zamyslieť nad tým, či by nebolo možné ich navrátiť do života umeleckým zásahom. Existuje mnoho spôsobov, ako pomocou studeného porcelánu urobíte zo starej sklenenej fľaše výnimočné dielo. A takto sa to dá urobiť takmer so všetkými predmetmi. Na obrázku je vynovená stará šperkovnica.
.<>

Šperky, náhrdelníky, náušnice

Presne tak. Studený porcelán je ideálnou hmotou na výnimočné ozdoby. Mnohí z neho vyrábajú dokonca netradičné farebné koráliky, ktoré navliekajú na šnúrky a s podobne ladenými ozdobami vytvárajú fantastické náramky, náhrdelníky a podobne.

Nezabudnime na deti

Vďaka neškodlivosti a netoxickosti je studený porcelán vhodný aj pre najmenších. Samozrejme musíme ich dôrazne upozorniť, že táto hmota, podobne ako plastelína do úst nepatrí. Deti si studený porcelán zamilujú a my budeme žasnúť, aké diela dokážu pomocou neho vytvoriť. Na rozdiel od plastelíny ide o trvalé výtvory, ktoré si môžeme odložiť na pamiatku.

Redakcia Hobbyportalu vám všetkým želá príjemné chvíle pri modelovaní zo studeného porcelánu. Množstvo inšpirácií nájdete v galérií k tomuto článku.

FOTO:ginabellou­sdolls.com , americanstyle.com , bucketsandbun­ches.com , etsy.com, pistrucciartwor­ks.wordpress.com, stranamasterov.ru, memitherainbow­.blogspot.com

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 1
Fotogaléria


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Ivan Nôta 09.01.2019 19:43
Ivan Nôta
napísal:

Dobry den, potrebuji vyrobit sest malych sosek cca 5 cm vysokych z lici pryskyrice. Potebuji, aby byly sosky velmi odolne. Studeny porcelan se mi jevi jako vyborny pro vyrobu kopyta, ale... pisete, ze je nachylny na vodu, vlhko. Chtel bych pomoci lukoprenu vyrobit ze sosky formu, ale neposkodi lukopren porcelan? Pomohlo by, kdybych pred odlitim porcelan nalakoval? moc dekuji za radu. Jinak vase stranky skvele, diky za ne. Radek

Zdravím. Lakovanie som neskúšal - čiže poradiť viem len to, čo vždy robím ja. Systém pokus - omyl. Za skúšku nič nedáte a ak to s tým lukoprénom pôjde, napíšte sem.

09.01.2019 12:08

Dobry den, potrebuji vyrobit sest malych sosek cca 5 cm vysokych z lici pryskyrice. Potebuji, aby byly sosky velmi odolne. Studeny porcelan se mi jevi jako vyborny pro vyrobu kopyta, ale... pisete, ze je nachylny na vodu, vlhko. Chtel bych pomoci lukoprenu vyrobit ze sosky formu, ale neposkodi lukopren porcelan? Pomohlo by, kdybych pred odlitim porcelan nalakoval? moc dekuji za radu. Jinak vase stranky skvele, diky za ne. Radek

Ivan Nôta 06.03.2018 17:59
Ivan Nôta
napísal:

Dakujem za recept. Uverejnila som ho aj na mojej stranke pre maminy. www.slovakmama.com

OK - takéto veci treba šíriť :)

Ivan Nôta 06.03.2018 17:59
Ivan Nôta
napísal:

Dobry vecer. Hmotu jsem ted vyzkousela a super! Uz mam ozdobenou sklenicku ala domecek na svicku. Tesim se az prijedou pritelovi deti a budeme tvorit. Dekuji za inspirace !!

Tak to ma teší - my doma takto "šalieme" už dva roky :)

05.03.2018 22:01

Dobry vecer. Hmotu jsem ted vyzkousela a super! Uz mam ozdobenou sklenicku ala domecek na svicku. Tesim se az prijedou pritelovi deti a budeme tvorit. Dekuji za inspirace !!

27.02.2018 11:53

Dakujem za recept. Uverejnila som ho aj na mojej stranke pre maminy. www.slovakmama.com

Ivan Nôta 11.02.2018 12:08
Ivan Nôta
napísal:

Dobrý deň.
Po vytvrdnutí je možné túto hmotu brúsiť napr. brúsnym papierom? Pri sušení sa zmršťuje? Dá sa použiť ako poťahová hmota? Napr. mám bustu hlavy a okolo nej potiahnem cca 2mm hrubú vrstvu tejto hmoty. Pri sušení nepopraská?
Ďakujem

Po vytvrdnutí som ju brúsil jemným brúsnym papierom za mokra aj za sucha a šlo to. Resp. lepšie za mokra a potom za sucha tým najjemnejším. Potiahnuť vrstvou porcelánu som skúčal normálnu "formu" z alobalu, ktorý som pokrčil do guľôčky a vytvaroval z neho škriatka, toho som obalil porcelánom a nechal vytvrdnúť - nepopraskal. Pri sušení sa nezmršťuje, respektíve len minimálne - nepostrehnuteľne. Skôr bude o máličko ľahší.

08.02.2018 20:08

Dobrý deň.
Po vytvrdnutí je možné túto hmotu brúsiť napr. brúsnym papierom? Pri sušení sa zmršťuje? Dá sa použiť ako poťahová hmota? Napr. mám bustu hlavy a okolo nej potiahnem cca 2mm hrubú vrstvu tejto hmoty. Pri sušení nepopraská?
Ďakujem

Ivan Nôta 30.07.2017 21:20
Ivan Nôta
napísal:

Děkuji za inspiraci. :) Mám dotaz-můžu při výrobě studeného porcelánu nahradit sodu třeba kypřícím práškem?jsem v zahraničí a nějak se mi sodu nedaří sehnat... a ještě-když budu chtít udělat třeba šperk- nalakujuju ho-vydrží déšť? děkuji :) hezký den

Nemám skúsenosti s práškom do pečiva, ale sóda sa dá v zahraničí kúpiť v lekárňach. Šperk sa nalakovať dá, priesvitný lak na nechty sa však neodporúča, skôr lodný - nielenže je vodotesný ale tiež odolný voči oderu.

29.07.2017 17:32

Děkuji za inspiraci. :) Mám dotaz-můžu při výrobě studeného porcelánu nahradit sodu třeba kypřícím práškem?jsem v zahraničí a nějak se mi sodu nedaří sehnat... a ještě-když budu chtít udělat třeba šperk- nalakujuju ho-vydrží déšť? děkuji :) hezký den

Ivan Nôta 21.06.2017 04:22
Ivan Nôta
napísal:

Dobrý deň, prosím vás je táto hmota vhodná aj von do záhrady. Chcela by som si vymodelovať kvety a trpaslíka tak hľadám čo je na to vhodné. Ďakujem

Bohužiaľ nie je

20.06.2017 15:51

Dobrý deň, prosím vás je táto hmota vhodná aj von do záhrady. Chcela by som si vymodelovať kvety a trpaslíka tak hľadám čo je na to vhodné. Ďakujem

Ivan Nôta 07.12.2016 15:49
Ivan Nôta
napísal:

dobrý den. zkoušel někdo s bramborovým škrobem místo kukuřičného??

ja - funguje to v podstate rovnako. Hmota je jemná a dobre sa s ňou pracuje

07.12.2016 08:57

dobrý den. zkoušel někdo s bramborovým škrobem místo kukuřičného??

Ivan Nôta 25.11.2016 18:44
Ivan Nôta
napísal:

Dobrý deň, chcela by so s spýtať čím sa to dá lepiť na napr. adventné vence preto?že lepím to taviacou pištolou a odskakuje to z toho.

Zatiaľ som potreboval lepiť len raz - použil som klasický chemoprén (Pattex) a drží to doteraz

24.11.2016 21:05

Dobrý deň, chcela by so s spýtať čím sa to dá lepiť na napr. adventné vence preto?že lepím to taviacou pištolou a odskakuje to z toho.

20.11.2016 08:05

Vyzerá to super, hlavne tie šperky

21.10.2016 13:35
Ivan Nôta napísal:

Hm...to by nemalo praskať....skúste jeden malý trik. Počas výroby zmesi (jej tepelnej úpravy) tam pridajte pár kvapiek jedlého oleja - ALE NAOZAJ LEN PáR KVAPIEK...

Děkuji, vyzkouším :)

Ivan Nôta 10.10.2016 21:18
Ivan Nôta
napísal:

nechávám uschnout jen na vzduchu při pokojové teplotě

Hm...to by nemalo praskať....skúste jeden malý trik. Počas výroby zmesi (jej tepelnej úpravy) tam pridajte pár kvapiek jedlého oleja - ALE NAOZAJ LEN PáR KVAPIEK...

10.10.2016 08:02
Ivan Nôta napísal:

Záleží od toho, ako ich sušíte (prirodzenou cestou, na radiatore, v rúre na pečenie?)

nechávám uschnout jen na vzduchu při pokojové teplotě

Ivan Nôta 09.10.2016 15:18
Ivan Nôta
napísal:

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

Záleží od toho, ako ich sušíte (prirodzenou cestou, na radiatore, v rúre na pečenie?)

08.10.2016 12:40

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

08.10.2016 12:40

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

08.10.2016 12:39

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

08.10.2016 12:39

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

08.10.2016 12:39

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

08.10.2016 12:39

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

08.10.2016 12:39

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

08.10.2016 12:39

Dobrý den prosím o radu, když dělám porcelán ze sody tak mi sošky a figurky pokaždé popraskají nevíte čím to může být ? usuší se celkem dobře vždycky jen ty placaté z vykrajovátek ale i ty někdy maji menší prasklinky :( a když zase dělám z lepidla tak už jsem zkusila tak 4 návody i podle videa dělala jsem vše úplně přesně a hmota je vždy netvarná břečka :( už jsem z toho zoufalá na videech vidím že to zvladají i některé děti a mi to pořád nejde a nechci si kupovat zbytečně drahý modurit a modelování je moje největší záliba

28.06.2016 21:51

Moc se mi to líbí,popsáno velmi srozumitelně, asi zkusím

Ivan Nôta 21.06.2016 12:39
Ivan Nôta
napísal:

dobrý den..jak je na tom prosím tato hmota s tvrdostí po vysušení?..není to lámavé?

Je to hlavne dekoračná hmota, takže možno ešte tak hrať šachy s figúrkami zo studeného porcelánu by sa dali - frisbee zrejme nie :). Ale z vlastnej skúsenosti viem, že prívesky, figúrky aj rôzne dekorácie ozdobných tanierov a pod. nie sú náchylné na praskanie. Tvrdosť sa dá porovnať napr. k moduritu.

21.06.2016 10:56

dobrý den..jak je na tom prosím tato hmota s tvrdostí po vysušení?..není to lámavé?

16.01.2016 02:01

Herkules, biele lepidlo a vinylove lepidlo je to iste. Ide o PVAC, teda polyvinylacetat. Ale kupovat ho pod nazvom herkules je neekonomicke, pretoze platite za nazov (Herkules). Mala 2OOml flaska stoji 2€, pricom pod obchodnym nazvom Duvilax alebo Slovilax zaplatite 4€ za kilovu pixlu. Tieto pixle kupite v Hornbachu alebo Baumaxe a pod. Este sa da kupit vo vacsom mnozstve pod chemickym trivialnym nazvom BD-20, spravidla 10kg vedra za 30€ a maju to v stavebninach.

16.01.2016 01:49

Solamil nie je kukuricny skrob, ale zemiakovy, Zlaty klas takisto nie je kukuricny skrob, ale prach z psenicnej muky!

17.10.2015 08:34

tak to je super, to musim vyskušať, veľmi dobrý článok

04.08.2014 09:49

Ďakujem veľmi pekne Ivan :)

Ivan Nôta 03.08.2014 20:48
Ivan Nôta
napísal:

Mohla by som poprosiť o radu?? Robila som si hmotu podľa prvej varianty, vymodelovala som si figúrku všetko bolo super ako ste aj tu napísali. Len ked som ju nechala vysusit tak sa tam začali objavovať prasklinky. Nevedeli by ste mi poradit čo s tým??ďakujem

zvyčajne stačí pridať pár kvapiek oleja (najlepšie detského. Ak problém pretrváva, musíme predĺžiť "pobyt" hmoty pri varení na panvici o cca pol minúty navyše pri veľmi miernom plameni.

30.07.2014 08:14

Mohla by som poprosiť o radu?? Robila som si hmotu podľa prvej varianty, vymodelovala som si figúrku všetko bolo super ako ste aj tu napísali. Len ked som ju nechala vysusit tak sa tam začali objavovať prasklinky. Nevedeli by ste mi poradit čo s tým??ďakujem

21.06.2014 18:11

pekné nápady

Prihlásenie
 
 
Reklama