18.03.2010

Nemecké ozbrojené sily počas druhej svetovej vojny čelili postupne sa zväčšujúcemu náporu spojeneckých operácií. Veľké nebezpečenstvo predstavovali obrnené vozidlá a tanky. Lipská spoločnosť HASAG preto pracovala a roku 1942 aj dokončila v tom čase jedinečnú, inovatívnu a účinnú zbraň proti tejto hrozbe nazvanú Panzerfaust (pancierová päsť).

Konštrukcia zbrane na jedno použitie pozostávala z výmetnej rúry slúžiacej na vystreľovanie granátov s kumulatívnou hlavicou, mieridiel a spúšťacieho mechanizmu. Hnacia náplň sa nachádzala vo výmetnej rúre. Za bojovou hlavicou sa pri lete roztvorili štyri odpružené stabilizačné krídelká. Zaobchádzanie s päsťou nebolo jednoduché, samotné zdĺhavé mierenie mohlo v boji spôsobiť problém. Zranenie plynmi zo strely vojak riskoval, ak pancierovú päsť nedržal pevne pod pazuchou. Podobne zle mohol dopadnúť, ak by zbraň použil v uzatvorených priestoroch.

Prvé panzerfausty 30 (klein) sa začali používať v roku 1943. Číslo sa samotným názvom sa rovnalo účinnému dostrelu v metroch. Panzerfaust 30 ho mal nedostačujúci, čo sa prejavilo na veľmi skorom zavedení modelov 60 a 100. Uvažovalo sa dokonca o dostrele 150 a 250 metrov. Strela z pancierovej päste dokázala preraziť 200 mm hrubý pancier pod uhlom 30° (Panzerfaust 30 iba 140 mm). To znamená, že teoreticky bola účinná proti všetkým spojeneckým tankom. Spojenci však svoje vyhliadky dokázali zlepšiť prídavnými postrannými prídavnými doskami, vrecami s pieskom, či všemožne umiestnenými náhradnými článkami pásov. Zatiaľ čo pred spojencami stála táto obávaná súčasť výzbroje nepriateľa, pre Nemcov predstavovali panzerfausty jednu z mála účinných zbraní, ktorú dokázali produkovať v tisícových sériách až do mája 1945.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie

    V danej kategórii sa nenachádzajú žiadne videá.

Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama