22.09.2014
(Platená inzercia)

Aj keď sa automobilový priemysel vyvíja neskutočne rýchlo, stále je nutné venovať vozidlu kúsok zo svojho času a dôkladne ho skontrolovať. Počas svojej životnosť si vyžaduje aspoň minimálnu starostlivosť. No za oddanosť, ktorú Vám roky prejavuje, si to určite zaslúži. Nemyslíte? Pravidelná údržba nie je náročná a zvládne ju skutočne každý. Postačí len chvíľočka a Váš automobil razom ožije. V podstate mu robíte akúsi preventívnu prehliadku. Hoci aj nie je povinná, nezaškodí. Vozidlo si do servisu samo nezabehne, preto vkladá svoju plnú dôveru do Vás.

Doplnenie paliva a oleja

Doplnenie prevádzkových kvapalín tvorí prioritnú súčasť údržby každého vozidla. „Benziňáky“ sa tankujú o niečo ľahšie. Naftové motory si vyžadujú podľa ročného obdobia letnú alebo zimnú naftu. Staršie benzínové vozidlá treba doplniť o aditíva suplujúce olovo. Aj keď si olejové náplne necháva väčšina motoristov dopĺňať v servisoch, nikde nie je napísané, že nemôžete urobiť základné úkony svojpomocne. Pomocou mierky zistíte aktuálne množstvo hladiny motorového oleja a potom už stačí iba doplniť potrebné množstvo.

Nevynechajte ani chladiacu kvapalinu

Chladiaca kvapalina sa kontroluje podľa výšky hladiny v expanznej nádobke v motorovom priestore. Každý, kto sa aspoň troška vyzná vnútornostiam automobilu, nebude mať s týmto procesom zaiste žiaden problém. Cenné rady, na čo pri údržbe vozidla nezabudnúť, nájdete aj na týchto odkazoch:
bratislava-autoservis.sk/blog/blo­g/pravidelna-udrzba-vozidla-%E2%80%93-co-si-vieme-skontrolovat-sami-a-na-co-potrebujeme-uz-autoservis
podkapotou.zoz­nam.sk/cl/10006­18/1359567/Kon­trolky-prezradia–ze-je-vasmu-autu-zle–viete-ale-zistit–co-vam-oznamuje-
auto.sk/spravy/cla­nok1742-Pripraveni_na_zi­mu.htm?id=1742

Brzdová kvapalina – pozor, aby ste dobrzdili!

Brzdová kvapalina postupne absorbuje vlhkosť zo systému, čím klesá jej bod varu. Pri prehriatí bŕzd tak môže stratiť svoje pôvodné schopnosti a auto jednoducho prestane brzdiť. Kontrola brzdovej kvapaliny je preto nevyhnutnosťou a ak ste ju kúpili z druhej ruky a neviete, v akom je stave, okamžite ju vymeňte. Toto určite nie je zanedbateľná maličkosť, pri ktorej sa oplatí riskovať.

Akumulátor

Zimné obdobie je pre motoristov viac ako nevyspytateľné. Jednou z priorít by mala byť aj kontrola akumulátora, ak chcete naštartovať bez problémov. Mínusové teploty sú totiž pre jeho kapacitu vysoko nešetrné. Skontrolovať sa odporúča i bezúdržbová batéria. Odborníci radia, aby ste pred zimou nechali akumulátor nabiť na 100%. Pri klasických akumulátoroch určite skontrolujte aj množstvo elektrolytu. Keď je ho málo, včas do článkov dolejte destilovanú vodu, inak sa prístroj zničí. Póly akumulátora udržiavajte čisté. Ak údržbu zanedbáte, možno bude nutné batériu vymeniť. Akumulátory na Battex.sk sú našťastie za priaznivú cenu, a teda dostupné kedykoľvek. No i tak je vždy najlepšia prevencia.

Správny výber batérie

Či už je to batéria do automobilu alebo tá bežná, správny výber netreba podceňovať. Na trhu je typov a značiek obrovské množstvo, no nie všetky dosahujú požadovanú úroveň kvality a vlastnosti, ktoré sú nevyhnutné na adekvátne fungovanie prístroja či zariadenia bez zapojenia do elektrickej energie.
Batéria je väčšinou správne označená a vy tak zistíte, pre ktorý typ zariadenia je skutočne vhodná. Taktiež nesie aj označenie konkrétneho produktu, do ktorého je možné ju aplikovať a pre ktorý je určená. Na každej batérií v jej zadnej či prednej časti nájdete špecifické čísla a písmená, ktoré označujú konkrétny produkt. Podľa toho si dokážete batériu presne vybrať a svojmu zariadeniu poskytnúť to, čo naozaj potrebuje. Dobré dielne a správni domáci majstri by mali mať vždy po ruke niekoľko rôznych variácií. Akumulátory sú dnes predmetom výroby mnohých firiem a spoločností, ktoré sa snažia trhu dodávať len kvalitné produkty. Ako spotrebitelia však musíte odhaliť všetky napodobeniny a pokusy o podvod. Napríklad batérie pre notebooky HP sú skvelým príkladom tých batérií do notebookov, ktoré sú azda najviac falšované, čo vyplýva aj z ich najväčšieho zastúpenia na trhu. Často sa tak stretnete s kusmi, ktoré dokážu uškodiť len preto, že nemajú potrebné vlastnosti. Preto je nutné vybrať si batérie od výrobcov, ktorí špecializovanými odborníkmi na výrobu a predaj takýchto zariadení. Batérie musia byť aj dobre uskladnené, aby sa predišlo úpadku ich výkonnosti. Nie každý výrobca a obchod má priestory, kde ich môže správne skladovať. Rozhodne treba sledovať aj tento faktor.
Kúpiť si batériu do svojho prístroja nie je žiadna veda, avšak treba si dávať pozor, od koho ju kupujete.
Pri kontrole Vášho vozidla, ako aj pri výbere kvalitnej batérie, držíme palce.

akumulator.jpg

Zdroj: autovia.sk, battex.sk
Foto: freedigitalpho­tos.net, battex.sk

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama