12.07.2016

Nemusíte byť odborníkom na automobily, aby ste si dokázali kúpiť tie správne disky na vaše auto. Naučte sa rozlišovať, čo znamenajú jednotlivé symboly na označeniach diskov a na čo si dávať pozor.

Dôvody pre výmenu diskov môžu byť rôzne, no ten najčastejší je zlepšenie výzoru auta kvalitnou náhradou starých diskov od výrobcu. Ak si vyberiete disky s väčším priemerom, nejde len o kozmetickú záležitosť. Pokiaľ rozmer, ktorý ste si kúpili, nie je zapísaný v technickom preukaze, musíte požiadať o technickú kontrolu a nechať si na dopravnom inšpektoráte vyhotoviť nový doklad.

Meníte disky – čo urobiť ako prvé?

Pred výmenou diskov sa najprv pozrite do technického preukazu. Máte tam udaný len jeden rozmer obutia alebo ich tam je viac? Pokiaľ si dopredu overíte tieto fakty, nielenže budete vedieť, po akých rozmeroch diskov sa máte obzerať, ale pripravíte sa aj na to, či vás po ich výmene budú čakať ďalšie byrokratické úkony.

Platí totiž pravidlo, že ak zmeníte veľkosť kolies a tá nie je zapísaná v techničáku, musíte si nový údaj nechať doplniť a zároveň sa musíte postarať o novú kalibráciu rýchlomeru. Budete meniť veľkosť diskov a zároveň nechcete zmeniť veľkosť kolies? V tom prípade stačí prispôsobiť rozmer pneumatiky novému disku tak, aby celkový priemer kolesa ostal zachovaný.

Ak budete meniť veľkosť kolesa, podmienkou pre zapísanie nového rozmeru do technického preukazu je certifikát TUV – je ním označený disk, ktorý je atestovaný na konkrétny typ vozidla. Treba si tiež uvedomiť, že zmena veľkosti kolies ovplyvní nielen komfort a ovládateľnosť auta pri jazdení, ale tiež jazdné vlastnosti a životnosť komponentov podvozku. Práve preto by ste nemali zachádzať do extrémov a zväčšovať kolesá maximálne len o dva palce.

Sledujte označenie disku

Označenie disku nájdete na vnútornej strane ráfika. Čo znamenajú jednotlivé parametre, ktoré tam nájdete?

Vysvetlime si to na príklade: 8×18 5×112×66,6 ET47

8 – šírka ráfika v palcoch
18 – priemer ráfika v palcoch (musí byť vždy zhodný s priemerom pneumatiky)
5×112 – rozteč (PCD) – počet skrutiek (5), priemer roztečenej kružnice v milimetroch (112)
66,6 – priemer stredového otvoru v milimetroch (CB)
ET47 – zális v milimetroch – toto číslo udáva, ako veľmi bude koleso skryté pod blatníkom

Všetky čísla ovplyvňujú výber diskov. Je dôležité, aby ste elektróny nakupovali od autorizovaných predajcov, ktorí zaručujú slovenské osvedčenie a TUV certifikáty. Jedine tak si budete istí, že nové disky na vašom automobile sú osvedčené a legálne.

Foto: Bigstockphoto

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

Prihlásenie
 
 
Reklama