IKEBANA je japonské umenie aranžovania kvetov s vyše 600-ročnou tradíciou. V podstate znamená prenesenie kúsku prírody do domu a vytvára tak harmonické prostredie medzi vnútorným a vonkajším prostredím.

ikebana 1

Podstatu ikebany tvoria 3 základné elementy:

  • nebo (vesmír) – šin
  • človek – soe
  • zem – hikae

Jednotlivé prvky sa prelínajú a navzájom dopĺňajú. Snahou je vytvoriť akúsi harmóniu a rytmus. Pri aranžovaní sú veľmi dôležité farby. Z kruhového spektra farieb vyberáme trojicu (štvoricu) farieb, ktoré vytvárajú v kruhu pravidelný trojuholník (štvoruholník). Nie je vhodné aranžovať s veľkým množstvom farieb, pretože v ikebane sa vytvorí chaos a jednotlivé kvetiny sa začnú strácať. Celkový aranžmán musí mať určitú vzdušnosť, preto ho preplniť najrôznejšími kvetmi nemá taktiež zmysel. Platí tu zlaté pravidlo „v jednoduchosti je krása“.

ikebana 3

Aranžovanie rastlín má svoje pravidlá. V dnešných moderných štýloch sa ale od mnohých pravidiel upúšťa ale stále sú zachované niektoré znaky. Výhodou je, že vám nikto nemôže povedať, že vaše aranžmá je chybné.

Správna dĺžka a umiestnenie

Základnú kostru ikebany vždy tvoria tri stonky kvetín alebo tri konáriky. Od myslenej strednej osi má byť stonka šin odklonená o 15°, s miernym naklonením dopredu. Druhá stonka soe sa odkláňa od hlavnej osi o 45°, má byť o 1/3 kratšia než prvá stonka a mierne nachýlená do stredu. Stonka hikae sa aranžuje na opačnú stranu, má sklon 75°, je zo všetkých stoniek najkratšia a má byť o 2/3 kratšia ako prvá stonka. Ikebanu môžete vytvárať v pravom alebo ľavom rohu, vpredu alebo vzadu, v žiadnom prípade sa však nedáva do stredu nádoby. Názornú ukážku môžete vidieť na obrázku. Ďalším pravidlom je umiestňovať nerozvinuté púčiky a drobné kvety hore a rozvité veľké kvety dolu.

ikebana 2

Materiály

Napichať(naaran­žovať) ikebanu môžeme do rôznych materiálov alebo ju môžeme vytvoriť len pomocou lepidla.
Na aranžmá vyberáme materiál podľa druhu rastlín (sušené alebo živé rastliny). V prípade suchých môžme použiť modelovaciu plastelínu, flórex (piaflór) na suché rastliny, polystyrén alebo aj kvetináč so suchou zeminou.
Pri živých rastlinách používame flórex (piaflór) na živé rastliny. Podľa návodu ho necháme nasiaknuť vodou. Nevýhodou je, že si vpich musíme dobre rozmyslieť, pretože ak by sme vybrali rastlinu, miesto po vpichu nezamaskujeme a v rozpichanom flórexe začnú kvety strácať stabilitu.

Lepenie – na tento novší spôsob sa používa lepiaca (tavná) pištoľ, ktorá sa zapojením do elektrickej zásuvky nahreje a silikónový náboj sa začne meniť na horúcu lepiacu hmotu. Stuhnutím perfektne drží rôzne materiály pohromade. Lepidlo je priesvitné, čím nekazí dojem a na prvý pohľad si ho nevšimneme. Dá sa kúpiť v záhradníckych predajniach. Existuje v malom a väčšom prevedení, ale každá veľkosť má svoje výhody a nevýhody. Malou sa dostaneme do úzkych priestorov, ale veľká rýchlejšie ohrieva náboje a šetríme čas. Je potrebné pracovať opatrne a nedotýkať sa horúcich častí pištole.

Ak sa na aranžmá pozrieme z ktorejkoľvek strany, kvetiny by sa nemali krížiť a mali by vychádzať z jedného pomyselného bodu (stredu, ťažiska). Celkový naše dielo by malo tvoriť asymetrický trojuholník. Hmotu, do ktorej vpichujete zakryte dostatočne kvetinami, alebo listami.

kytica

Zopár tipov na záver:

Rozbili ste pri poslednej príležitosti pohár na víno? Aj ten môže byť ideálnym podstavcom pre vaše umelecké dielo. Z modelovacej plastelíny si vytvorte guličku, ktorú umiestnite na stopku pohára a s trochou fantázie je ikebana na svete.

Túžite vytvoriť jedinečnú výzdobu? Načerpať nové nápady môžete aj cestou okolo kvetinárstva alebo na internete.

Netradičný podklad – netradičná výzdoba. Aj obyčajná vareška s miniatúrnym aranžmá pomocou lepiacej pištole skrášli kuchyňu.

Bojíte sa, že to prvýkrát skazíte? Skúste si ikebanu na nečisto s obyčajnou trávou nazbieranou na lúke.

Hodnotenie
1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
Počet hodnotení: 0


Náhodné články z aktuálnej sekcie Náhodné videá z aktuálnej sekcie
Komentáre

Páči sa vám autorov štýl písania, stotožňujete sa s jeho názorom alebo si myslíte, že sa na vec pozerá zo zlého uhla a niečo mu uniká? Zapojte sa do diskusie a vyjadrite svoj názor!

nebude uverejnený
Alebo sa prihláste »
Koľko je 1 plus dva?
Položky označené * sú povinné

PISTA (Neregistrovaný užívateľ) 07.03.2016 10:52
PISTA

mam rad velke bambusi

PISTA (Neregistrovaný užívateľ) 07.03.2016 10:51
PISTA

mam rad velke curaky

pišuľka (Neregistrovaný užívateľ) 04.05.2015 12:42
pišuľka

prečo tu nie su pisulky ????? :*

Prihlásenie
 
 
Reklama